Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Nasze publikacje arrow Konspekt- Ptaki odlatujące jesienią
Konspekt- Ptaki odlatujące jesienią Drukuj Email
Wpisał: Joanna Nowak   
27.12.2010.

Nazwa przedmiotu: funkcjonowanie w środowisku, technika
Klasa VI  ż (6 osób w wieku 12-14 lat o stopniu upośledzenia umiarkowanym)-I etap edukacyjny
Miejsce - sala lekcyjna, pracownia komputerowa,
Czas trwania - 4 godziny lekcyjne
Ośrodek tygodniowy: Jesień w lesie i w parku.
Ośrodek dzienny: Ptaki odlatujące jesienią.
Cel główny: Zapoznanie uczniów z nazwami ptaków odlatujących do ciepłych krajów: bocian, kukułka, skowronek
Cele operacyjne:
Dziecko
-słucha w skupieniu wiersza czytanego przez nauczycielkę
-Potrafi wymienić ptaki odlatujące do ciepłych krajów (co najmniej 2)
-Zna ptaki pozostające na zimę w kraju (co najmniej 2)
-Przepisuje zdania wg wzoru (3 uczniów)---drukuje zdania wg wzoru---(3 uczniów)
-Wycina elementy wzdłuż linii prostych
-Wydziera z miękkiego papieru nieduże kawałki i wykleja kontur ptaka
-Prawidłowo wykonuje ćwiczenia ortofoniczne
Metody pracy:
metoda ośrodków pracy z uwzględnieniem metod:
- słownych: pogadanka, formułowanie odpowiedzi na pytania, rozmowa kierowana
- oglądowych:, oglądanie zdjęć i ilustracji
- ćwiczeń praktycznych: praca na indywidualnych kartach pracy, ćwiczenia manualne - malowanie,
Środki dydaktyczne:
- etykiety i ilustracje  z nazwami ptaków
-kaseta, płyta CD z głosami ptaków
-rysunki ptaków: wróbel, sikorka, wrona, bocian, jaskółka, dudek, muchołówka
-strony WWW          [PPT] Prezentacja multimedialna do scenariusza zajęć zintegrowanych w ...
 -Format pliku: Microsoft PowerPoint - Wersja HTML
Prezentacja multimedialna do scenariusza zajęć zintegrowanych w klasie I
Jesienne odloty ptaków. Opracowały. mgr Agnieszka Wilczyńska-Wełna , ...
http://www.psp7.bochnia.pl/documents/aww_bd_02.ppt -
- http://www.otopjunior.org.pl/pl/multimedia/kolorowanki
- http://dziendziecka.com/content/view/284/36/
- http://www.kolorowe-obrazki.pl/zwierzeta_ptaki_sikorka.php
-http://www.google.pl/images?hl=pl&biw=1276&bih=571&gbv=2&tbs=isch%3A1&sa=1&q=ptaki+rysunki&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
-http://grupayeti.blogspot.com/2010/04/ptaki-lesne-na-scianie.html

- kolorowanka – (do wyboru przez dziecko)
-tablica obecności,
-kalendarz pogody,
-zagadki,
-bloki, papier kolorowy klej, nożyczki
-komputery w pracowni
-albumy, tablice,

I. Przebieg zajęć:
1. Powitanie .Uczestnicy zajęć siedzą w kręgu .Witają uśmiechem osobę siedzącą po prawej i lewej stronie .
2. Sprawdzenie listy obecności.
3.Ustalenie bieżącej daty, pory roku i odnotowanie stanu pogody przez zawieszenie odpowiednich znaczków na tablicy magnetycznej.
4. Zabawa integrująca grupę : „ Powiedz mi coś miłego ”
-Uczestnik zabawy wchodzi do środka kręgu i wita wybraną osobę, mówiąc jej coś miłego. Przywitana osoba wita następnego uczestnika zajęć. Zabawa trwa dotąd , póki wszyscy nie zostaną przywitani.
5.Rozmowa z dziećmi na temat pory roku, obecnego miesiąca, zmian zachodzących w przyrodzie, sposobu ubierania się, warunków życia zwierząt, przygotowań ludzi i zwierząt do zimy.

II. Praca poznawcza
1.Wprowadzenie w temat: zagadki (wyjaśnienie dzieciom, że po rozwiązaniu zagadek dowiedzą się, o czym będą dzisiejsze zajęcia
/ Załącznik 1  /
2.Wysłuchanie Wiersza ,, „Odloty" S. Szuchowa.. / Załącznik 2  /
Dzieci:
Słuchają i odpowiadają na pytania (rozmowa kierowana)
- Dokąd odbywają podróże ptaki jesienią?
- Dlaczego niektóre ptaki od nas odlatują?
- Wymieniają i pokazują na ilustracjach nazwy ptaków, które wystąpiły w wierszu. (wykorzystanie ilustracji przedstawiające ptaki występujące w wierszu  )
-Oglądnie ptaków w albumach
-Wspólne ustalanie jakie ptaki pozostają
3.Przypomnienie dzieciom o ptakach które pozostają.
Wymienianie przez dzieci ptaków pozostających w kraju na zimę i odlatujących do ciepłych krajów. (przypomnienie podziału ptaków przez pokaz obrazków umieszczonych na tablicy).
4.Utworzenie dwóch zbiorów: ptaki odlatujące: bocian, jaskółka, skowronek
Ptaki pozostające: wróbel, sikorka, wrona-
5.Przeliczanie ,używanie liczebników głównych

6.Przejście do pracowni komputerowej-wspólne oglądanie prezentacji
przyrodniczych i prezentacji multimedialnej –oglądanie zdjęć, slajdów
i słuchanie wiadomości o ptakach.
Jerzyk - leci do Afryki we wrześniu, wraca w marcu -kwietniu. Zjada maleńkie owady.
Dudek -odlatuje do Afryki we wrześniu wraca wczesną wiosną zjada szarańczę.
Jaskółka - odlatuje do Afryki wczesną
jesienią przylatuje w połowie kwietnia, żywi się owadami w locie.
Muchołówka -gniazdo to dziupla wysłana mchem. Lubi owady złapane w czasie czatowania na nie
Kukułka - ptak
pasożyt, zjada owady -szarańcze oraz ważki.
Bocian - duży ptak brodzący o biało – czarnym
upierzeniu. Jest mięsożerny, je owady a także
myszy, jaszczurki i węże.
Skowronek - mały ptak o szaro ziemistych piórkach, zakłada
gniazda na ziemi. Jego piękny śpiew jest oznaką
prawdziwej wiosny. Zjada owady, niekiedy nasiona traw i chwastów.
 
4.Wspólne wysłuchanie głosów ptaków i wspólne odgadywanie  ich nazw oraz powtarzanie głosów  w formie echa.
Dzieci  słuchają, odgadują i głosem naśladuje usłyszane ptaki.
Ćwiczenia głosem – przedstawienie głosem dźwięków wydawanych przez różne ptaki:
- Wróbel: ćwir, ćwir;
-  Kukułka: ku-ku, ku-ku;
-  Bocian: kle, kle;
- Wrona: kra, kra;
- Dzięcioł: stuk, stuk;
-  Sowa: uhu- uhu;
 
5.Powrót do sali lekcyjnej
-Zadaniem uczniów jest:
--troje uczniów wycina i wkleja do zeszytu ilustracje ptaków oraz drukuje  zdania  w zeszycie.
TO JEST BOCIAN. TO JEST BOCIAN JASKÓŁKA. TO JEST BOCIAN SKOWRONEK.-
/ Załącznik 3  /
-–troje uczniów wkleja do zeszytu ilustracje ptaków i przepisuje uzupełniony tekst w zaszycie           / Załącznik 4 /

Jesień to pora odlotów ptaków
U nas jest im zimno.
Jaskółki, ………i skowronki już  odleciały
Wróble, sikorki i………………. zostały u nas na zimę.
Ptaki odbywają do ciepłych krajów

wrony ,bociany, podróże
6.Liczenie ptaków przypiętych do tablicy.
7.Zabawa z użyciem gazety.  Uczniowie naśladują jesienne oznaki:
-  Uderzanie palcami w gazetę - pada deszcz.
-  Zgniatanie - szelest liści pod nogami.
-   Dmuchanie w gazetę - wieje wiatr.

III. Ekspresja.
Wykonanie wydzieranki (dzieci otrzymują na kartkach formatu A4 kontury ptaka, ich zadaniem jest wyklejenie konturów kawałeczkami kolorowego papieru).


IV. Zajęcia końcowe.
1. Omówienie i podsumowanie zajęć:
- ocena i wystawka prac narysowanych przez uczniów,
2.Zorganizowanie wystawki prac
3.Uporządkowanie miejsc
4.Podsumowanie Dziennego Ośrodka Pracy
-omówienie przebiegu zajęć
-przypomnienie najważniejszych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia
5.Ocena zachowania i pracy uczniów
-pochwały, nagrody
6.Pożegnanie grupy
-powiedzenie „Do widzenia”

 

/ Załącznik 1  /

- Ma długi czerwony dziób,
Na jednej nodze stoi
Swe gniazdo na dachu splótł
I każda żaba się go boi?................... (bocian)

- Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka.
Jej przysmak to są muchy,
Cóż to za zwierzę .................... (jaskółka)

- Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek,
Ten mały, szary ptak to ....................... (skowronek)

-On po lesie kuka, ona gniazda szuka.
-Jak znajdzie, podrzuca jajo – niech je inni wygrzewają.
…………………(kukułka)

/ Załącznik 2  /

- Ptaszki, ptaki wędrownik! Gdzie lecicie?
- Do Afryki!
Lecimy całą gromadą
dalej, niż pociągi jadą!
Będziemy machać skrzydłami
nad górami, okrętami...
I jaskółki, muchołówki,
skowronki, kretogłówki,
dudki, kukułki i jerzyki
p/ Załącznik 3 /

Jesień to pora odlotów ptaków
U nas jest im zimno.
Jaskółki, ………i skowronki już  odleciały
Wróble, sikorki i………………. zostały u nas na zimę.
Ptaki odbywają do ciepłych krajów

wrony ,bociany, podróże
oleciały do Afryki

Zmieniony ( 18.03.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »